The world is dead.
I am dead.
But this little world still goes on.
Enjoy your stay ^_^
.

Deadman Wonderland recenze

22. ledna 2013 v 20:34 | Haruko-sensei |  Anime recenze
Počet epizod: 12
Žánr: shonen, tragédie, akční
Rok vydání: 2011

Napadlo vás někdy, jestli by lidi někdy přestalo bavit koukání na televizi, hraní na počítači atd.? No, v Japonsku se tohle stalo. A opravdu doufejme, že se to samé nestane tady ani za milion let.

Japonsko se s tím samozřejmě vypořádalo po svém a vyřešilo dva problémy najednou- kriminalitu a přelidněnost. I Římané věděli, jak lidi zabavit- ukažte jim krev. A když máme k dispozici tolik zlončinců, proč je nevyužít? A tak vzniklo zároveň jediné soukromé vězení a zábavný park v jednom- Deadman Wonderland.

Tenhle zábavní park sice na první pohled vypadá jako úžasná napodobenina Disneylandu, ale ve skutečnosti je v tom mnohem víc. Z téhle věznice se totiž nedá dostat. Tedy, ne v jednom kuse. Problém je, když se tam dostanete naprosto čirou náhodou a párem zfalšovaných videí a dokumentů, jako v případě Igarashiho Ganty.

Čtrnáctiletý Igarashi Ganta je naprosto běžný kluk školou povinný. Až do chvíle, kdy se v okně ve třetím patře školy objeví nějaký červený maník a bez pardónu zabije všechny jeho spolužáky. Z celé třídy zbyde on jediný- a právě jemu dá záhadná postava do hrudníku nějaký červený krystal.

A pak už to jde ráz naráz, objeví se zfalšovaná videa, podplacení lidé kecají nesmysly, právník, kterého Ganta-kun dostane, ho podvede a on je nakonec odsouzen na doživotí v Deadman Wonderlandu- kde ti, co přežijí první tři dny jsou v podstatě nesmrtelní.

Ganta se tak dostane do prostředí s velice přísnými pravidly- jídlo a pití se kupuje za body, navíc ještě má kolem krku obojek s jedem, který se nazaktivuje jenom díky speciálním bonbónům, které taky něco stojí. Jednou za čas jsou vyhnáni do arény, kde se snaží přežít, aby vítěz dostal body a měl větší naději na přežití dalších dnů. A to je pouze špička ledovce- potom se totiž Ganta dostane do společnosti Deadmanů.

Není jisté, jestli jsou to vůbec lidi. Každopádně dokážou ovládat svou krev. Deadmani mají vyhrazenou část věznice a jejich úkolem je bavit smetánku bohatých snobů, v čele s představiteli vlády a jim podobných. Tedy tím, že budou proti sobě bojovat. Přežiješ? Jdeš do dalšího kola. Prohraješ? Čeká tě trest. A jak se ukáže, tak Ganta mezi deadmany patří.

Video:
Moje hodnocení: Už dlouho mám o sobě podezření, že jsem otaku masochista, protože za normálních okolností bych stoprocentně na "anime o shotovi ve věznici" nekoukla. Vzhledem k tomu, že to JE shonen, JE o shotovi ve věznici a MÁ všechny ty epický faily, co se vyskytují v každém hustokrutodémonsky přísném shonen mi pořád nějak nešlo na rozum, proč že se mi to vlastně líbilo.

Zaprvé, apokalyptické prostředí se všema těma špatnostma, co jsem si tak užívala v No.6 atd. Zadruhé, je tam dost krve a nikde nelítaj růžovoučký motýlci. A za třetí, tvůrci mě zase dostali na postavy. Na postavu. Na Senjiho. Ok, o tom ale až později.

Ono všeobecně je na tehle počin dost rozdílné názory- buď "skvělý akčňák nabitý krví" nebo "prostoduchá zabíječka obalená kecy o přátelství". A ono to oboje tak nějak sedí. Buď se na to můžete koukat jako na geniální případ toho, co se stane, když je vláda banda pitomců a všichni ostatní zkorumpovaní nebo jako anime verze Saw. Oh well, za sebe můžu říct, že to spíš vnímám z toho prvního pohledu. Na Saw to není tak bezduché, zase na druhou stranu, pořád čekám, až Japoncům dojde, že cpát všude "Budeme přáteli, ať se stane cokoli a blablabla..." už je trochu z módy. A ono těch failů je tam trochu víc, třeba typický shonen hlavní hrdina (bleee), poněkud nevyvážené boje a místy trochu příběh vázne na logice.

Zase na druhou stranu, nápad boje s krví je celkem originální, a když už, tak minimálně určitě dobře zpracován. Grafika je na shonen moc pěkná, stejně tak i hudba. Žádné super dlouhé souboje neočekávejte, ale aspoň se zbytečně neprotahují.

Co ale určitě stojí za zmínku, jsou postavy. Když si odmyslíme Gantu, což je pitomec na n-tou a Shiro, která mi existenčně dost lezla na nervy (já prostě nenávidím ženské hlavní hrdinky), tak všechny postavy jsou moc pěkně vykreslené. Za sebe můžu říct, že mým oblíbenecem se stal Senji (však víte, takový ty super-mega-ultra hustý sympatický týpci, co to vždycky za hlavní postavu odnesou) a Mockingbird, jeden z deadmanů, kterej/á je prostě tak roztomile šílenej/á, až jsem si ho/ji oblíbila.

Deadman Wonderland se určitě nebude líbit všem a pravda, zas takovej skvost to není. Ale jako shonen je to obstojné dílko, na které se můžete podívat, až budete mít náladu na pořádný cákance krve s příběhem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saki Saki | Web | 23. ledna 2013 v 18:36 | Reagovat

Awww, Deadman Wonderland :D Tak ja sa môžem zaradiť do tej nadšenej skupiny :D Teraz ked si to tu tak pekne rozobrala, tak v podstate áno, všetko čo si tu povedala je pravda, ale mňa natoľko pohltila tá originálnosť tej témy, no dobre, bol tam istý neprehliadnuteľný faktor, v podobe Senjiho, ale to je detaaaail xDD *Veľmi podstatný detail xD* Musím sa mrknúť na mangu *-*

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 25. ledna 2013 v 15:53 | Reagovat

Nevypadá to špatně, docela jsi mě navnadila :D Skvělá recenze jako vždy^^

3 S c a r s S c a r s | Web | 27. ledna 2013 v 14:00 | Reagovat

Já si myslím, že pokud by tohle anime bylo delší, mohlo by se celkově hodnocení zlepšit. Pokud si dobře pamatuju mělo to okolo jedenácti dílů a když se to tak vezme se vším všudy, moc se tam toho nedělo. I tak se mi tohle anime dost líbilo, a navíc jsem si též dost oblíbila Senji :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
free counters

!Upozornění!
  • Všechny recenze si píšu sama!
  • Žádné video nebo obrázek či wall, pokud neuvedu jinak, NEJSOU moje!
  • Pokud chcete kopírovat, tak jenom se zdrojem!
  • Reklamy jsou povoleny, ale nezaručuju vám, že si jich všimnu!
  • Prosím, pokud v komentáři použijete sprosté slovo, cenzurujte!
  • Vyhrazuju si plné právo zablokovat vám vaši IP adresu, pokud se budete chovat nevhodně!